Arkties vandenyno saloje rasta milžiniškų jūros roplių liekanos
Norvegų mokslininkai atrado suakmenėjusių liekanų, priklausiusių gigantiškiems jūrų ropliams, kurie gyveno dinozaurų laikais, praneša BBC. 150 mln. metų senumo liekanos rastos Svalbardo salyne – Arkties vandenyne, pusiaukelėje tarp kontinentinės Norvegijos ir Šiaurės ašigalio. Radiniai priklauso dviem išnykusių jūros roplių grupėms – pleziozaurams ir ichtiozaurams.
Vienas iš aptiktų skeletų dėl savo milžiniško dydžio buvo pavadintas „Monstru“. Šie gyvūnai buvo patys didžiausi plėšrūnai, gyvenę tuometinėje jūroje, kuri buvo sąlyginai šalta ir gili. Oslo universiteto Gamtos istorijos muziejaus paleontologai atrado šias liekanas darbuodamiesi nuošalioje Spitsbergeno, didžiausios Svalbardo archipelago salos, vietovėje.
Vieną iš ekspedicijos vadovų Jorną Haraldą Hurumą labai nustebino didžiulis suakmenėjusių liekanų kiekis, aptinkamas vienoje vietovėje.
„Tiesiog neįmanoma praeiti šimto metrų neaptikus skeleto. Tai nuostabus Žemės kampelis“, – neslėpė susižavėjimo mokslininkas. Jam antrino Portsmuto universiteto paleontologas dr. Dave’as Martillas: „Šios vietos labai neįprastos. Aptikti šitiek liekanų – tai aukso gysla.“
Ichtiozaurai buvo atsitiktinai panašūs į šiuolaikinius delfinus, tačiau naudojosi savo tiesia uodega stumtis vandeniu.
Pleziozaurai, kaip sakoma, panašūs į įžymiosios mitinės pabaisos, neva gyvenusios Škotijos Lochneso ežere, aprašymus. Jie plaukė irdamiesi dviem galingų plaukmenų eilėmis. Šių gyvūnų buvo dvi rūšys – viena su maža galva ir labai ilgu kaklu, o kita su didele galva ir trumpu kaklu.