Bičių skraidymo ypatumų tyrimas padės atskleisti mokslo ir gelbėjimo paslaptis
Kaip žinia, bitės skraido ištiestomis letenėlėmis. Naujas tyrimas atskleidė, kad bitės orchidėjos ištiesia užpakalines letenėles tam, kad pasiektų didesnį skridimo greitį. Tokia padėtis padeda bitei išsaugoti pusiausvyrą.
Stejsi Kombs (Stacey Combes) iš Berklio (Berkeley) universiteto Kalifornijos valstijoje (JAV) papasakojo, kad bitės letenėlės primena lėktuvo sparnus. Dar prieš metus buvo ištirtas bičių skraidymo mechanizmas. O dabar Kombs ir jo kolegos atliko visą eilę tyrimų ir nuodugniai ištyrė vabzdžių skraidymo mechanizmą. Kai bites priviliojo aromatiniais aliejais, jos turėjo skraidyti aerodinaminiais vamzdžiais, esančiais atvirame ore. Buvo matyti, kad kuo greičiau skrido bitės, tuo jos labiau tiesė į priekį savo letenėles, kad išsaugotų pusiausvyrą. Bet skrendant pačiu didžiausiu greičiu jos vis tiek prarasdavo pusiausvyrą. Tai įvykdavo dėl to, kad letenėlės supdavosi. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad bičių greitį riboja ne raumenų darbas ar sparnai, o tai, kaip jos gali balansuoti nestabiliomis sąlygomis.
Nuodugnesnė vabzdžių skraidymo mechanizmo samprata padės mokslininkams sukurti nedidelius skraidymo aparatus, kurie, kaip manoma, bus naudojami mokslo ir gelbėjimo tikslais.