2024m. December 05d. 20:19:01

Navigacija
· Pradžia
· Straipsniai
· Galerija
· Forumas
· Komentarai
· Anekdotai
· Kontaktai
Naujokams
· Taisyklės
· DUK
· ŽODYNAS
· Paieška
Naudinga
· Konkursai, siurprizai
· Video
· Nuorodos
· Siųstis
· PARAMA
 
 

Naujausia foto
Naujas šeimos narys :))
Naujas šeimos narys...
2023/03/25 11:16

 
 

Atsitiktinė foto

 
 

Prisijungę vartotojai
· Prisijungę svečiai: 10

· Prisijungę nariai: 0

· Iš viso narių: 8,003
· Naujausias narys: Alvyda
 
 
Siekiama išsaugoti balinių vėžlių populiaciją
 

Siekiama išsaugoti balinių vėžlių populiaciją

„Lietuvos gamtos fondas“, bendradarbiaudamas su „Lietuvos zoologijos sodu“, siekia išsaugoti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų balinių vėžlių populiaciją.


„Lietuvos gamtos fondo“ nuotr. / Siekiama išsaugoti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų balinių vėžlių populiaciją.

„Gamtosaugininkai vasaros pradžioje iš netinkamose vietose padėtų balinių vėžlių dėčių surinko pražūčiai pasmerktus kiaušinius ir perdavė juos „Lietuvos zoologijos sodui“ dirbtinei inkubacijai. Tokiu būdu jau išsirito net 40 balinių vėžlių jauniklių.

Balinių vėžlių kiaušinius gamtosaugininkai surinko iš keturių skirtingų vietovių pietų Lietuvoje, iš ariamuose laukuose bei ant žvyrkelių ir pakelėse aptiktų dėčių. Iš viso surinkti ir zoologijos sodui perduoti 47 kiaušiniai.

„Vėžlių patelės, nerasdamos tinkamų vietų kiaušiniams dėti, neretai tam pasirenka nesaugias vietas. Kai kuriuos kiaušinius aptikome ant važiuojamosios kelio dalies. Tikimybė, kad vėžliukai iš jų išsiris ir išgyvens natūraliomis sąlygomis buvo itin maža,“ – sako „Lietuvos gamtos fondo“ gamtosaugos specialistė Dalia Bastytė.

„Rezultatai išties džiugina, nes iš keturiasdešimt septynių kiaušinių, kuriuos mums perdavė fondo darbuotojai, išsirito net keturiasdešimt jauniklių, šeši kiaušiniai buvo neapvaisinti, o vienas embrionas žuvęs. Praėjus mėnesiui po išsiritimo visi vėžlių jaunikliai yra sveiki, aktyvūs. Jie kasdien šeriami pagal paruoštą racioną,“ – pasakoja „Lietuvos zoologijos sodo“ vyresnioji herpetologė Alma Pikūnienė.

Jaunikliai zoologijos sode specialiai jiems įrengtuose aptvaruose su kūdromis bus auginami iki trejų metų amžiaus, tada po adaptacijos išleidžiami į gimtąsias vietas, taip atkuriant mažas ir išnykusias šių roplių populiacijas. Kaip sėkmingai inkubuoti balinių vėžlių kiaušinius ir auginti jauniklius patirties buvo semtasi iš panašius projektus vykdančių organizacijų Vokietijoje.

Baliniai vėžliai, dažnai vadinami geležinėmis varlėmis, yra labai reta ir visose ES šalyse itin saugoma roplių rūšis. Per Lietuvą praeina šiauriausia šių šarvuočių paplitimo riba, bet koks žymesnis aplinkos sąlygų pokytis gali nulemti pastarųjų išnykimą. Baliniai vėžliai gyvena kūdrose, sekliuose ežeruose, durpingose balose. Skaičiuojama, kad mūsų šalyje gyvena apie 300 jų individų. Nors pavienės šių roplių radimvietės žinomos visoje šalies teritorijoje, gausiausiai jie aptinkami Lazdijų rajone. Pastaruoju metu pranešimų apie šiose vietovėse pastebėtus gyvūnus padaugėjo, tačiau, manoma, kad tai laikinas reiškinys dėl gausesnių nei įprasta kritulių ir padaugėjusių šlapynių. Balinių vėžlių populiacijos vis dar išlieka pažeidžiamos, nes yra itin mažos ir atskirtos viena nuo kitos. Pagrindinė šių gyvūnų nykimo priežastis yra tinkamų buveinių trūkumas.

„Vėžliai mūsų šalyje nyksta daugiausia dėl apleistų ir netvarkomų žemių. Kiaušinius jie deda reta augmenija apžėlusiuose, smėlėtuose, saulės įšildytuose šlaituose. Nešienaujamose ir neganomose pievose žolės trukdo saulei įšildyti viršutinį dirvos sluoksnį, o šių šaltakraujų gyvūnų kiaušiniams gyvybiškai svarbu gauti pakankamą saulės energijos kiekį. Be to, šlaitai apauga pušų savaiminiais ūgliais arba būna dirbtinai apželdinami mišku ir dėl saulės stokos taip pat tampa visiškai nebetinkami lizdavietėms. Trūkstant tinkamų šlaitų, vėžliai deda kiaušinius kitose saulės įšildomose vietose, pavyzdžiui, užkasa ant žvyrkelių. Taip pat neretai kiaušinių išėjusias dėti pateles gyventojai parsineša namo, kur dėl pasikeitusių sąlygų pastarosios tiesiog neišgyvena,“ – apie balinių vėžlių nykimo priežastis pasakoja „Lietuvos gamtos fondo“ gamtosaugos specialistė Dalia Bastytė.

Balinių vėžlių kiaušinių surinkimas iš netinkamose vietose aptinkamų lizdaviečių yra tik viena iš daugelio priemonių, kurias, siekiant išsaugoti balinių vėžlių populiaciją mūsų šalyje, įgyvendina „Lietuvos gamtos fondas“. Šiuo tikslu pietų Lietuvoje taip pat kasami vandens telkiniai, tvarkomi baliniams vėžliams kiaušiniams dėti tinkami šlaitai, vėžlių lizdavietės saugomos nuo plėšrūnų.

Video, kuriame galite pamatyti pirmus balinio vėžlio žingsnius


Šaltinis: 15min.lt

 
 
Komentarai
#1 | herpetologas · 2011 September 17 17:20:17
Už panašią veiklą tarybiniais vienas inciatyvus žmogus gavo solidžią baudą Smiledžiugu kad dasiprotėta bent jau dabar nestarkim panašūs darbai Vengrijoj Čekijoj Vokietijoj vykdomi jau eilę metų ir populiacijų padėtisten tapo daug stabilesnė Smile
#2 | steu · 2011 November 05 21:44:57
ko po šiuo straipsniu visi tylit "kks lievas" mūsų zoologijos sodas?
#3 | neo · 2011 November 05 22:56:58
gerai pastebeta steu Smile
#4 | Chemecall · 2011 November 05 23:41:47
nu man tai jis nuo šitos veiklos geresniu netapo. nes gyvūnai kaip gyvena baisiom sąlygom taip gyvena.
#5 | Vobleris · 2011 November 06 08:23:48
Tai yra pagirtina :yes: ir labai šaunu ,bet..... pagrindinės esmės ir kritikos nekeičia.Zoologijos sodai turi specialias programas ir gyvūnus,nykstančias rūšis veisia ir saugoja ateities kartoms, keičiasi tarpusavyje , paleidžia į laisvę.Tokia ir turėtų būti viena iš misijų zoologijos sodo.Labai šaunu ,kad prisideda prie mūsų gyvūnų išsaugojimo ir Kauno zoologijos sodas.O Steu ir visiems kitiems Wink nereiktų pykti už teisybė ,nes mūsų sodo situacija Sad ta žino ir Zoologijos sodų asocijacija, tą žinot ir Jūs.Visada važiavau ir važiuosiu į mūsų zoosoda. Yra kaip yra , paramos gyvūnams reikia ir net visus skatinu apsilankyti,bet niekada nesakysiu ,kad viskas ten kaip turi būti yra ir toli gražu.Paskutinį kartą parašau ,kad pagrindinė priežastis ,kad žmonės ir vaikai (įpatingai) gali susidaryti blogą įspūdį apie gyvūnus ir jų laikymą-sąlygas.Dauguma tai supranta iš ko atsiranda neigiamos nuomonės ir straipsniai.Nesipykim :naiv: Neviskas Juoda, bet ir iki baltos kaip iki Berlyno.....
#6 | mantikas188 · 2011 November 30 22:16:41
pries kokius 12 metu as siu vezliu kaime baloje matydavau ir mazu ir dideliu dar kartais ir pagaudavau viena kita , link ezero eidamas rasdavau iskastus lapiu ir suestus kiausinius, ten ir dabar prie mano senelio klause leidimo iskasti vandens telkini siems vezliams gyventi, tikrai grazus gyvunas
 
 
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.  
 
Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungtiarba užsiregistruoti, jeigu norite balsuoti.

Nėra reitingų.
 
 

Prisijungti
Vardas

Slaptažodis



Dar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
 
 

Shoutbox
You must login to post a message.

2024-01-05 20:47
Kaip surasti savo įkeltas foto?

2023-10-17 02:27
Hey ho, Nenoriu post'o kurti. Gal kas agamiukus parduoda?

2023-10-16 16:55
Kitais metais egzotika.info bus pilnametė. Grin kiek pamenu, tai nuo 2006 metų gyvuoja. Wink

2023-09-17 12:57
Dėl to puslapis ir laikomas ir dar gyvas Smile

2023-09-13 13:49
Kaip gaila.. kiek čia informacijos pasisemta..

2023-09-02 17:51
Visos iniciatyvos palaikomos Smile

2023-08-06 15:41
Tai davai prikeliam! aš pats čia nebuvau kokius 15 metų xD

2023-07-22 16:51
Dabar pas daugumą namuose jau verda gyvenimai Grin

2023-07-12 22:30
Kazkada cia virė gyvenimas Smile

2023-07-10 12:14
Aš taip pat seniai buvau, krista, kad dar neištrynė Grin

 
 

Draugai, kolegos

Tarantulas.ru

Šinšilų ola

Egzotinių gyvūnų parduotuvė

D. Liekio gamtos tyrimai ir stebėjimai

Norit draugauti?
 
 

Naujausios nuorodos
Egzotiniu gyvūnų parduotuvė GERIAU...
  Geriausia specializuota elektorinė egzotinių ...

Trixie
  Produktai Jūsų augintiniams

Spidersonline.pl
  Elektroninė voragyvių parduotuvė. Į užklau...

Lampropertis šeimos gyvatės
  Lampropertis šeimos gyvatės

Cichlasoma.lt
  Puslapis apie ciklidus ir akvariumus

 
 
Jau yra:
Narių: 8792
Naujienų: 703
Straipsnių: 190
Nuotraukų: 7794
Video: 83
Failų: 25
Anekdotų: 232
Pranešimų: 39604
 
 
  
  37248039 aplankė mus
Draugai: Baidarių nuoma