Dėl retų balinių vėžlių ruošiasi nemiegoti naktimis
Dėl retų balinių vėžlių ruošiasi nemiegoti naktimis
Rita Krušinskaitė | „Lietuvos žinios“
Metelių regioninio parko darbuotojai, norėdami apsaugoti visoje Europoje retus balinius vėžlius, ruošiasi net naktimis ginti jų dėtis nuo lapių ir kitų plėšrūnų. Išskirtinių apsaugos priemonių baliniams vėžliams, žmonių dar vadinamiems geležinėmis varlėmis, prireikė po liūdnų praėjusių metų pamokų. Į Lazdijų rajone esantį Kuciuliškės herpetologinį draustinį įsisukusios lapės per vieną naktį sunaikino visas vėžlių dėtis. Gamtosaugininkams liko tik smėlyje išraustos duobės ir kiaušinių lukštų liekanos. Baliniai vėžliai, kurių mūsų krašte priskaičiuojama apie 300, kaip nykstanti gyvūnų rūšis įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą.
Anot Metelių regioninio parko direktoriaus Ramūno Krugelio, balinių vėžlių galima aptikti įvairiose Lietuvos vietovėse, tačiau daugiausia jų Lazdijų rajone. Čia šiems ropliams yra geriausios sąlygos veistis ir gyventi. Atšilus orams vėžliai pradeda poruotis, o prabėgus dar kuriam laikui patelės patraukia dėti kiaušinių. Paprastai geležinės varlės pasirenka pietų pusėje esančius smėlėtus šlaitus. Vėžlės išsikasa keliolikos centimetrų gylio pailgas duobutes ir sudeda į jas 10-12 kiaušinių. Rūpestingos motinos stengiasi paslėpti dėtis nuo plėšrūnų, užlipdo jas specialiu „tinku“, kurį pasidaro iš smėlio, suvilgyto seilėmis.
Tačiau tokia apsauga lapių nesulaiko. Šios gudruolės elgiasi įžūliai. „Jos tiesiog seka paskui vėžlę, susiruošusią dėti kiaušinių, ir laukia, kada galės pradėti puotą“, - pasakojo R.Krugelis. Vėžlės net nebando kovoti su pūstauodegėmis, nes kovos baigtis aiški iš anksto. Pasak gamtosaugininko, pastebėta, kad lapės, įpratusios ėsti vėžlių kiaušinius, taip maitintis išmoko ir savo jauniklius. Jei į vėžlių dėtis įsisuka kelios jų šeimos, vėžliukams sulaukti dienos, kol galės išsiristi iš kiaušinio, nelieka jokios galimybės.
Be lapių, geležinių varlių lizdus neretai išplėšia ir kiti plėšrūnai: usūriniai šunys, kanadinės audinės. Tačiau daugiausia žalos pridaro lapės, kurių pastaraisiais metais itin pagausėjo. Į pagalbą gamtosaugininkai dažniausiai kviečiasi medžiotojus, spendžia spąstus. Po pernykščio lapių siautėjimo nuspręsta pasinaudoti ir vokiečių patirtimi - tinklu, pro kurį pralenda vėžlės, bet negali įveikti lapės, aptveriamos vietos, kurias paprastai renkasi vėžlių patelės. „Kai prasidės kiaušinių dėjimas, stengsimės ir naktimis jas saugoti nuo lapių“, - kalbėjo R.Krugelis.