Kai kurie nelaimingi žmonės yra tiesiog magnetas uodams. Bet yra ir laimės kūdikių, prie kurių kraugeriai vabzdžiai nė iš tolo nesiartina. Dabar iš šių laimingųjų žmonių prakaito išskirti kvapą turintys junginiai. Mokslininkai tiria šių junginių kaip natūralių uodų repelentų efektyvumą, rašo newscientist.com.
Kiekvieno žmogaus organizmas su prakaitu išskiria kvapą turinčių junginių mišinį. Kai kurios šio mišinio dalys (pavyzdžiui, pieno rūgštis) kraugerius vabzdžius traukia. Bet žmonės, kurių uodai negelia, taip pat išskiria junginius, kurie, atrodo, maskuoja vabzdžius traukiančiųjų junginių kvapą.
Ši maskuotė gali tapti efektyvia apsaugine priemone nuo uodų, aiškina Jamesas Loganas, kuris tyrimą atliko kartu su Johnu Pickettu iš „Rothamsted Research“ bei kolegomis iš Aberdyno universiteto (Jungtinė Karalystė).
Šie junginiai tikriausiai būna kiekvieno žmogaus prakaite, bet kai kurių žmonių prakaite jų kiekis būna didesnis, sakė J.Loganas.
Nustatyta, kad tie patys prakaito cheminiai junginiai, kurie atbaido tropinius uodus Aedes aegypti, platinančius geltonąją karštinę Afrikoje ir Pietų Amerikoje, taip pat atbaido ir įkyrius mašalus, terorizuojančius vakarinę Škotijos pakrantę.
J.Loganas sukonstravo Y raidės formos kamerą dviem skirtingomis jos atšakomis paskleidė skirtingų žmonių kvapą paprašydamas dviejų savanorių į skyles kameros galuose įkiršto savo ranką. Kraugeriai vabzdžiai, suleisti pro plonąjį kameros galą, skrido prie tos rankos, kurios kvapas jiems labiau patiko.
Tada mokslininkas analizavo kvapą tų asmenų, kurių uodai nepuolė. Tai buvo atliekama žmonių kūnus iki kaklo aprišant folijos maišu, renkant ir distiliuojant jų prakaitą.
Po to buvo išskirti stipriausiomis uodus atbaidančiomis savybėmis pasižymintys junginiai. Tai buvo atliekama prie uodų patelių antenų pritaisant miniatiūrinius elektrodus ir stebint jų reakciją į konkrečius junginius. J.Loganas neskelbs junginių pavadinimų tol, kol jie nebus patentuoti. Bet jis paaiškino, kad šių junginių kvapo natūraliose koncentracijose žmonės nejaučia, nors didelėmis koncentracijomis jų kvapas panašus į vaisių.
„Tai labai jaudina, nes tai yra visiškai natūralūs junginiai, kurių efektyvumas yra ne mažesnis nei šiurkštesnių cheminių junginių – pavyzdžiui, DEET, kuris yra geriausias žinomas vabzdžių repelentas, bet pasižymi nepageidaujamomis savybėmis, iš kurių viena yra plastikų tirpinimas“, - sakė mokslininkas.
Vienas iš pagrindinių J.Logano išskirtų junginių taip pat yra „natūralus maisto priedas, todėl jo saugumas yra įrodytas. O kadangi jį gali išskirti augalai, tai ateityje bus įmanoma nebrangi masinė šio junginio gamyba“, - pasakojo mokslininkas.
Uodų repelentas dabar bandomas su 16 Afrikoje gyvenančių savanorių. Tuo pačiu mokslininkai tikrina junginių gebėjimą atbaidyti kitus kraugerius vabzdžius – pavyzdžiui, maliarinius uodus.
Tyrimo rezultatai buvo pristatyti Londone vykusioje Karališkoje vasaros mokslo parodoje.