Dovanojate jums nereikalingus mažus juodus kačiukus arba šuniukus? Labai tikėtina, kad netrukus savo kačiukų kailį išvysite ant moteriškų pirštinaičių, o šuniukas gali atsidurti kovinio šuns nasruose. Į beglobiais šunimis ir katėmis besirūpinančios įstaigos „Pifas.lt“ duris vis dažniau beldžiasi žmonės, kurie čia ateina ne tam, kad norėtų savo namuose priglausti keturkojį. „Pifas.lt“ vadovė Ilona Mezenceva jau įgudo atpažinti jaunuolius, kurių tikslas – jaunus kačiukus arba šuniukus parduoti verslininkams, prekiaujantiems gyvūnų kailiais. Tokiems tipams ji užtrenkia prieš nosį duris. Bėda ta, kad jie sugeba kitais būdais rasti reikalingų gyvūnų.
Juodas kailis – pirštinėms
Gyvūnėlių perpardavinėtojai šiuo metu Vilniuje dažniausiai ieško juodų kačiukų – mat jų kailis yra labiausiai vertinamas. Iš juodo kačių kailio gaminamos ir puošmenos moteriškoms pirštinaitėms. „Esu gavusi nuotraukų, kuriose užfiksuoti trys konteineriai, o į juos tarsi daržovės sumesta gal po 50 šuniukų. Kitoje nuotraukoje matyti šuniukas, kurio visos kojos pririštos prie stulpo. Tai yra kraupu, bet kailį diria nuo dar gyvų gyvūnų. Tada kailio kokybė geresnė“, – pasakojo I.Mezenceva. Moteris žino ir vieną vilniečių šeimą, kuri iš žmonių pasiima jaunus kačiukus, o vėliau juos parduoda Kretingoje veikiančiai odos gaminių įmonei. I.Mezencevos žiniomis, už vieną kačiuką įmonė moka šimtą litų. Šitaip besiverčianti šeima pernai gyveno Naujininkuose, tačiau kur ji apsistojusi dabar, moteris nežino. „Iš pažiūros ta šeima atrodo labai gražiai – vyras, žmona ir dvi dukterys. Vyrą ir moterį į prieglaudas atveža taksi. Jie ieško juodų kačiukų, o visiems sako, kad gyvūnai gyvens prie jūros“, – teigė I.Mezenceva. Kartą susidūrusi su šiais tariamais gyvūnų globėjais I.Mezenceva juos tuoj pat išprašė lauk iš prieglaudos sumelavusi, kad kačiukai serga.
Sušeria smaugliams
Po Vilniuje esančias gyvūnų prieglaudas dažnai važinėja ir vyras, kuriam kačiukų kailio spalva nėra svarbi. Jis gyvūnėliais tiesiog šeria smauglį. „Tas vyras yra maždaug 35 metų, šviesus, gražaus veido, simpatiškas. Iš prieglaudų paimti kačiukų jis bando kiekvieną savaitę. Išsiaiškinome, kad vyriškis yra vienos vilnietės asmeninis vairuotojas. O ta moteris namie laiko smauglį“, – pasakojo I.Mezenceva. Neseniai pasaulį išvydę gyvūnai tampa ne tik smauglių grobiu. Jaunikliai – puikus masalas ir agresyvių veislių šunims, kurie rengiami nelegalioms tarpusavio kovoms. „Kačiukus ar šuniukus koviniams šunims sudraskyti duoda tam, kad šie pajustų kraujo skonį“, – baisėjosi I.Mezenceva.
Antrą kartą nebeduoda
Kartais į šeimininkų neturinčius gyvūnus krypsta ir itin žiaurių žmonių žvilgsniai. Pasak I.Mezencevos, jiems kačiukų ar šuniukų reikia tik tam, kad juos pakankintų. „Kartą pas mus užėjo du vaikinukai. Jiems nerūpėjo nei kačiukų spalva, nei išvaizda, jiems reikėjo bet kokio. Paprastai kai žmonės ateina rinktis gyvūno, jie žino, kokio maždaug norėtų, juos paglosto, pažaidžia. Gal vaikinams kačiuko reikėjo ir geriems tikslams, tačiau tą kartą gyvūno jiems nedaviau“, – prisiminė I.Mezenceva. „Pifas.lt“ paprastai nebeduoda antrą kartą gyvūno tam pačiam žmogui. Jeigu žmogus tikina, kad gyvūną nori kam nors padovanoti, paprašoma, kad jis ateitų su tuo, kuriam jį dovanos.
Už žiaurumą – baudos
Kad ir kiek stengtųsi gyvūnų globėjai, piktavaliai sau reikalingų keturkojų be didesnių problemų gali rasti miesto turgavietėse. Pardavėjai dažniausiai būna suinteresuoti kuo greičiau nereikalingo gyvūno atsikratyti, tad jiems pirkėjo ketinimai visiškai nėra svarbūs. Sostinės savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Gintaras Tamošiūnas teigė, kad žmonėms už žiaurų elgesį su gyvūnais gali grėsti ne tiktai piniginės baudos, bet ir laisvės atėmimas. „Galima bausti net už tai, kad žmogus šuniui neduoda lakti“, – sakė G.Tamošiūnas.