Praėjus dviems dešimtmečiams po avarijos Černobylio atominėje elektrinėje, dėl radiacijos vis dar mažėja vabzdžių ir vorų skaičius šioje vietoje, praneša BBC. Aplink Černobylį esančioje aptvertoje zonoje dirbantys mokslininkai teigia, kad yra „rimtų su užterštumu susijusio mažėjimo signalų“. Mokslininkų grupė išsiaiškino, kad kamanės, drugeliai, žiogai, laumžirgiai ir vorai šioje vietovėje yra veikiami radiacijos. Profesorius Timothy Mousseau iš JAV Pietų Karolinos universiteto ir dr. Andresas Molleris iš Paris-Sud universiteto dirbo kartu ties šiuo projektu. Anksčiau šie mokslininkai atliko tyrimą, kurio rezultatai byloja, kad šioje vietoje esanti žemo lygio radiacija neigiamai veikia paukščių populiaciją.
„Mes norėjome išplėsti mūsų tyrimo ribas ir įtraukti vabzdžius, žinduolius ir augalus. Šis tyrimas bus kitas“,- teigė prof. T. Mousseau. Prof. T. Mousseau jau beveik dešimtmetį darbuojasi šioje zonoje. Tai užteršta vieta aplink atominę elektrinę, iš kurios po avarijos buvo evakuoti visi žmonės ir kurioje šiuo metu niekas negyvena. Atlikdami tyrimą, mokslininkai naudojo tai, ką prof. T. Mousseau apibūdino kaip „standartines ekologines metodikas“, darydami „linijinius skersinius pjūvius“ atrinktose vietose ir skaičiuodami vabzdžius ir voratinklius išilgai šios linijos.
Taip pat tyrimo metu mokslininkai su savimi nešiojosi rankinius GPS prietaisus ir dozimetrus radiacijos lygiui išmatuoti. „Mes darėme skersinius pjūvius užterštose Černobylio vietose, užterštoje žemėje Baltarusijoje ir neužterštose vietose. Šiose vietose mes nustatėme tą patį pagrindinį braižą – didėjant užterštumo lygiui, mažėjo organizmų skaičius“, - aiškino mokslininkas. Pasak prof. T. Mousseau, šis organizmų skaičiavimo metodas yra „ypač jautrus“, nes parodo besikeičiančią situaciją užterštoje zonoje. „Mes galime palyginti ganėtinai švarias zonas su labiau užterštomis“, - aiškino mokslininkas.