Pirmųjų banginių palikuonys buvo sausumos gyventojai
Šių laikų banginių protėviai vaikus vedė sausumoje. Tokią išvadą padarė paleontologai, ištyrinėję rastas senovėje gyvenusių banginių liekanas. Tyrimas aprašytas žurnale „PLoS ONE“, jo santrauka patalpinta interneto svetainėje „Nature news“. Banginiai – vandenyje gyvenantys žinduoliai. Manoma, kad banginiai kilo iš sausumoje gyvenusių žinduolių, kurie palaipsniui prisitaikė prie gyvenimo vandenyje ir kurį laiką gyveno tiek sausumoje, tiek vandenyje. Tiesa, iki dabar mokslininkai neturėjo šią teoriją pagrindžiančių faktinių įrodymų.
Naujojo tyrimo autoriai įsitikinę, kad rado įrodymų. Tyrinėdami Pakistano uolose gyvenančius gyvūnus jie rado senovės banginių būrio atstovų – banginių šeimos žinduolių (lot. protocetus) liekanų. Šie banginių šeimos žinduoliai gyveno maždaug prieš 49-37 mln. metų, jie judėjo keturiomis galūnėmis. Spėjama, kad jie gyveno ir vandenyje, ir sausumoje. Mokslininkų teigimu, rastos liekanos – 48 mln. metų senumo. Rasti trijų Maiacetus inuus rūšies atstovų skeletai, vienas – besilaukiančios patelės. Tyrėjai tai nustatė, radę patelės skeleto viduje 66 centimetrų ilgio jauniklio skeleto liekanų.
Embrionas buvo pasisukęs taip, kad gimdymo metu pirmiausiai pasirodytų jo galva. Dabartinių žinduolių – banginių ir delfinų – palikuonys pasaulį išvysta uodegomis į priekį. Priešingu atveju naujagimiai galėtų nuskęsti dar nesibaigus gimdymui. Iš neįprastos Maiacetus inuus embriono padėties mokslininkai padarė išvadą, kad banginių šeimos žinduoliai atsivesdavo palikuonių sausumoje. Tai netiesiogiai patvirtina ir faktas, kad jauniklio embrionas turėjo beveik visiškai susiformavusį krūminį dantį. Naujagimių dantų skaičius liudija, kad gimę jaunikliai būdavo pakankamai išsivystę. Straipsnio autorių nuomone, toks naujagimių išsivystymo lygis buvo būtinas, norint išgyventi pakrantėse, kur buvo gausu plėšrūnų.
Tai, kad atbulai. Šiuolaikiniai banginiai išsivystė iš gyvūno (protocetus) kuris gyveno pusiau vandeny pusiau sausumoje, kaip koks begemotas. Taigi tie protocetus'ai šiuolaikiniams banginiams yra protėviai, o ne palikuonys.