Australijos gelmėse mokslininkai aptiko naujų gyvių
Sekmadienį mokslininkai pranešė anksčiau netyrinėtuose Australijos vandenyse aptikę naujų gyvių, tarp jų – keistų gaubtagyvių ir vandenyne gyvenančių vorų, praneša, yahoo.com
JAV ir Australijos tyrinėtojų grupė vandens gelmėse prie Tasmanijos salos krantų išbuvo apie mėnesį. Šį kartą paieškos vyko giliau, nei ankstesnėse ekspedicijose, teigė tyrinėtojas Ronas Thresheris. Tyrinėtojai aptiko ne tik naujų gyvių, įskaitant anksčiau niekur neaprašytų minkštųjų koralų, bet ir akivaizdžių ženklų, rodančių, kad pasaulinis atšilimas kelia grėsmę unikaliai šalies jūrų gyvūnijai.
„Paėmėme giliausiai jūroje esančios faunos pavyzdžių, tarp jų – keistų gaubtagyvių, jūros vorų, milžiniškų kempinių ir iki šiol nežinotų biocenozių, kuriose dominavo polipai ir milijonai apskritų, išmargintų raudonais taškeliais jūrinių plukių“, – pasakojo mokslininkas. Grupė su povandeniniu mašinos dydžio robotu, vardu Jasonas, ištyrinėjo plyšį žemės plutoje, kurios plotis – 2 kilometrai, o gylys – 4 kilometrai žemiau vandenyno lygio. Mokslininkai aptiko plyšyje atsiradusių gyvių, kaip antai keistų gaubtagyvių, primenančių Veneros musgaudę, tik gerokai didesnių.
Jūriniai gaubtagyviai auga apie 4 kilometrų gylyje, dugne. Apie 50 centimetrų aukščio augalai pagauna pro šalį plaukusias ir juos palietusias aukas į piltuvėlio formos priekinę dalį. „Ir geologija buvo žavi – nuosėdos smulkios, jų sluoksnis plonas, priminė sniegą“, – rašė vienas mokslininkas interneto dienoraštyje. „Aptikome ir giliųjų vandenų koralinių rifų, tačiau akivaizdu, kad koraliniai rifai žūsta – radome žuvusių koralų didesniame nei 1300 metrų gylyje.“ Nors dar neatliktas išsamus pavyzdžių tyrimas, R. Thresherio teigimu, remiantis analogija galima daryti išvadą, kad tam (koralų žuvimui) įtakos turi vandenyno rūgštėjimas.