Šią vasarą Šiaulių rajono Radvilių kaimo gyventojų Janinos ir Antano Patkauskų sodo rūkykloje vapsvos susilipdė įspūdingą lizdą. Neįtikėtino grožio auksinės spalvos lizdą, kabantį ant rūkyklos lubų, būtų galima palyginti su žemyn apverstu dešimties litrų kibiru. Lizdo šonai primena kišenes arba sudėtingus kamerų kompleksus. Jo apatinė dalis atvira, o viduje matyti lipinami koriai - akivaizdu, kad vapsvos savo būstą dar didina. Lizdo šeimininkės į rūkyklą sulenda per stogo angą. Joje neskraido, bet tvarkinga vorele ropoja pastato sienomis, jas galima net paliesti. Skraido tiktai lauke. Po lizdu, ant rūkyklos žemės, susidarė didelė šlapia dėmė. Akyliau įsižiūrėjus matyti, kad po lizdą ropojančios vapsvos kartkartėmis "spjaudosi" neaiškaus skysčio čiurkšlėmis.
J. Patkauskienė dienraščiui "Šiaulių kraštas" sakė, kad jos rūkykloje lizdą susisukusios didžiosios vapsvos nepiktos - dar niekam neįgėlė. Ji baiminasi, kad rūkyklos nebegalės naudoti pagal paskirtį - keistosios viešnios žada pasilikti žiemoti. Apie tai liudija aklinai užlipinti nedidelio langelio plyšiai. Šeimininkai nesiryžta liesti įspūdingo vabzdžių kūrinio. Bet rudenį rūkykla bus reikalinga, todėl ponia Janina netgi svarstė galimybę kviesti ugniagesius. Šiaulietis žinomas gamtininkas Stasys Gliaudys iš karto pasakė, kad ugniagesių kviesti nereikės.
Mat rugsėjo ar spalio mėnesiais visi vapsvų šeimos nariai žūva, išskyrus jaunas apvaisintas pateles, kurios žiemai išsislapsto žemėje, po samanomis, po medžių žieve, o pavasarį kuria savo bendruomenes. Rūkykloje lizdą, pasak gamtininko, susisuko pačios didžiausios vapsvos, priklausančios širšių rūšiai. Tuo tarpu smulkiosios širšės, kurių lizdai būna žemėje, jau užbaigė savo kadenciją. Gamtininko nuomone, į didžiųjų vapsvų lizdą reikia žiūrėti su pagarba, nes būtent jos yra popieriaus išradėjos. Vapsvų nameliai ir koriai yra popieriniai, pagaminti iš mažų medžio gabalėlių ir celiuliozės. Tą pirmą kartą pastebėjo kinai prieš 4000 metų ir išmoko gaminti popierių. Beje, gamtininkas paaiškino, kad skystis, kuriuo vapsvos spjaudėsi rūkykloje, yra jų šlapimas.
Iš vapsvų galima pasimokyti ir statybos paslapčių. Jų namelių sienos yra daugiasluoksnės, su oro tarpais, kad neišeitų šiluma. Nepiktos, bet supykintos gelia, o jų įgėlimas gali sukelti alerginę reakciją. Gamtininkas patartų nesunaikinti įspūdingo, bet trapaus gamtos kūrinio, o rudenį jį atsargiai nupjauti ir nuleisti į dėžę