"Tai pirmoji mūsų šiemet aptikta erkė", - rodydama mažytį, tačiau pavojingą gyvį, teigė Klaipėdos visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė Danguolė Kisielienė. Trečiadienį ji kartu su vyresniąja specialiste Terese Keršyte vyko į mišką greta 2-osios Melnragės. Čia moterys tyrė, ar jau pabudo erkės. Kaip jos darbavosi, turėjo galimybę stebėti ir "15min" žurnalistė. Apsivilkusios ryškius kombinezonus, pasiėmusios rankšluostėlius, specialistės jais braukė palei lapų pilną žemę ir apvertusios stebėjo, ar yra prikibusių erkių. Netrukus vienas gyvis jau puikavosi ant rankšluosčio. Pernai pirmosios erkės buvo aptiktos vėliau, nei šiemet - kovo 23 dieną.
"Buvome atvykusios vasarį, kai Pietų Lietuvoje pasigirdo žinių apie erkes, tačiau čia nieko neradome. O šiandien jau yra. Manau, erkės pabudo ilgąjį savaitgalį, nes tada buvo pačios šilčiausios dienos - oras įšilo iki 10 laipsnių. Paprastai šie gyviai ir pabunda, kai vidutinė paros temperatūra siekia apie 6-7 laipsnius šilumos", - pasakojo D.Kisielienė.
Vakar moterys iš miško parsivežė 8 erkes, kiekviena jų pincetu buvo įdėta į mėgintuvėlį. Maži parazitai gavo ir žolės lapelių. "Į Giruliuose esančią erkių paplitimo vietą patikrinimui vyksime kas 10 dienų. O mėgintuvėlį su parazitais dėsime į šaldytuvą. Žolės lapelį keisime kas 3 dienas, nes erkėms reikia drėgmės", - sakė D.Kisielienė. Būtent šioje vietoje pririnkusios 600 erkių specialistės jas siųs į Vilniuje įsikūrusio Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro laboratoriją.
Iš sostinės erkės keliaus tyrimams į Miuncheną Vokietijoje. "Klaipėdos visuomenės sveikatos centras jau treti metai dalyvauja Europos Sąjungos EDEN projekte. Iš Lietuvos tyrimuose dalyvauja Klaipėda, Kėdainiai, Utena ir Radviliškis. Projekte iš viso dalyvauja 24 šalys. Tiriant erkes, nustatoma jų vystymosi dinamika - kada prasideda ir kada baigiasi jų sezonas, koks jų procentas nešioja Laimo ligą ir erkinį encefalitą. Užsieniečiai tyrimams skiria itin daug dėmesio, nes laikoma, kad erkių pernešamos ligos yra vienos iš pavojingiausių", - aiškino D.Kisielienė. Pasak specialistės, erkinio encefalito virusą nešioja nuo 7 iki 10 proc. erkių, Laimo ligą - iki 15 proc. šių parazitų. Užsikrėtus Laimo liga, sutrinka sąnarių veikla. Apie infekciją praneša dideli žiedo formos paraudimai aplink įkandimo vietą. Erkinis encefalitas sukelia nervų sistemos paralyžių. Nuo šios ligos žmogus gali ir mirti. Pernai šia liga Klaipėdoje užsikrėtė 1, apskrityje - 7 žmonės. Laimo liga mieste susirgo 43, o apskrityje dar 24 gyventojai.
Pasak D. Kisielienės, erkinio encefalito galima išvengti pasiskiepijus. "Būtinai reikia pradėti skiepytis jau dabar. Pats erkių sezono įkarštis prasideda gegužę, tad dabar pasiskiepijęs žmogus, antrąjį skiepą galės gauti kaip tik gegužę ir jau bus apsaugotas. Iš viso reikia trijų skiepų", - aiškino specialistė. Ji itin rekomenduoja skiepytis žvejams, medžiotojams, uogautojams, grybautojams ir kitiems gamtos mylėtojams. Skiepai šiemet pabrango ir dabar vienas jų kainuoja apie 70 litų.
Apsisaugoti nuo erkių padeda ir įvairūs purškalai, tepalai. Einant į mišką. rekomenduojama vilkėti šviesius rūbus, nes ant jų lengviau pamatyti ropojančius gyvius. "Klaipėdoje, palyginus su kitomis apskritimis, užfiksuojama mažiau erkinių susirgimų, nes pateikiama daug informacijos apie prevenciją. Yra pastatyti stendai, ženklai miškuose ties Girulių antrąja aikštele, ant kalno ties dviračių taku, Smiltynėje. Tačiau prie poilsiavietės "Pasaka" kažkas suniokojo stendą, nors ten būna daug erkių", - D.Kisielienė šioje vietoje klaipėdiečius prašė būti atidžius.