Įsivaizduokite butą, kurio svetainėje įsitaisiusi iguana, o kitame kambaryje susirangiusi pusės metro Karališkoji gyvatė, dviejų metrų tigrinis pitonas, tupinambis, du chameleonai bei du gekonai, čia pat įsikūrusi Vaito medvarlė ir plaukuotasis tarantulas. Silpnų nervų skaitytojams bei tiems, kuriuos krečia šiurpas vien išgirdus apie roplius, voragyvius ir kitus panašius padarus, patariame toliau neskaityti. Susidomėjusiems tęsiame toliau: visas šis gyvasis ūkis priklauso ekologui, šiuo metu Vilniaus universiteto aplinkotyros bei aplinkosaugos magistrantūros studentui, baseinų ir fontanų serviso paslaugomis užsiimančios bendrovės direktoriui Mantvydui Šakaliui (24 m.) iš sostinės.
Mantvydui šliaužiantys ir ropojantys padarai patiko nuo vaikystės. Kai buvo trejų, tėtis atvežė driežą, kurį augino stiklainyje. “Ko tik aš nedariau - auginau šunis, katinus, gydžiau balandžius. Kaip ir visi vaikai. Tik tiek, kad kiti po vieną turėdavo, o aš - dešimtimis. Laikiau sraiges, jūrų kiaulytes, žiurkėnus, varles, muses, tarakonus. Vienintelio, ko man neleido tėvai - tai laikyti dėlių. Sakė, kad pabėgusios sesei į gerklę įlys, - šypteli vaikinas. - Man amžinai kas nors pabėgdavo. Vynuogines sraiges stalčiuje laikiau. Palikau kartą atidarytą, einu ir žiūriu - sraigių ant namo sienų pilna. Vieną vasarą varles laikiau balkone. Mama tvarkėsi, netyčia atidarė dėžę ir jos pabėgo. Pataikė net ant praeivio užšokti. Jis stovi, nustebęs žiūri, o aš atbėgau, pasiėmiau ir - atgal namo”.
“Pitonas minta peliukais, triušiukais, jūrų kiaulytėmis ir t.t. Maniškis yra dviejų metrų su trupučiu ilgio, keturių metų amžiaus. Jis dar jaunas ir nedidelis. Broliai iš tos pačios vados žymiai didesni. Roplių augimas nepriklauso nuo amžiaus. Jis priklauso nuo temperatūros, auginimo vietos ir maisto kiekio. Jeigu sąlygos idealios, jis augs ir augs. Kol pitonas mažas, jį reikia maitinti kas savaitę, paskui rečiau. Aš maitinu kartą per mėnesį. Prieš keletą savaičių sumaitinau dvi jūrų kiaulytes”.
Karališkoji gyvatė ėda visą gyvūninės kilmės maistą. Ją galima maitinti netgi kitomis gyvatėmis, ropliais, varliagyviais... “Šiuo metu jai reikia maždaug keturių peliukų per mėnesį. Ji pirma pagauna, pasmaugia, tuomet aš sušvirkščiu peliukui vitaminų ir ji toliau ėda”. Gekonus Mantvydas maitina zoofobais, svirpliais ir kitais vabzdžiais. “Daug ką bandžiau pats veisti, bet po to nusprendžiau, kad geriau pirksiu negu veisiu. Man pigiau kainuoja, nei įprastam pirkėjui. Tiekėjai pažįsta, jiems straipsnius anksčiau apie roplius versdavau, kitaip bendradarbiaudavome.
“Mano gyvatė nėra nuodinga, tačiau dantis suleisti gali. Pavojingesnis įkandimas yra tupinambio, pitono ar iguanos. Iguana, nors minta augalinės kilmės produktais, tačiau turi labai stiprų žandikaulį ir aštrius dantis. Kartą, kai jai daviau salotų, begriebdama netyčia sučiupo ir mano nykštį. Atsivėrė žaizda. Teko matyti iguanos įkastą ranką. Atrodo baisiau nei šuns sukandžiota. Buvo ir pitonas įkandęs. Daviau jam pelę, ši pasisuko ir pitonas vietoje jos apžiojo mano ranką. Jo dantys palinkę į vidų maždaug 45 laipsnių kampu tam, kad lengviau laikytų grobį. Kuo labiau trauksi, tuo giliau dantys smigs. Jausmas tikrai nemalonus, tuo labiau, kad po to dantų galiukai nulūžta ir žaizda iš karto supūliuoja”, - pasakoja Mantvydas. - Agresyvus gyvūnas yra tupinambis. Jeigu uždedi pirštą jam ant nosies, jis žiojasi ir bando pačiupti. Kartą aš taip erzinau ir jis pagavo”.
Tačiau nei vieną šių kartų Mantvydas į medikus jis nesikreipė. Besidomintis ir netgi norėjęs studijuoti mediciną vaikinas žino, kokių priemonių griebtis įkandus vienam ar kitam ropliui, netgi nuodingai gyvatei. Šis Vilniaus universiteto magistrantas yra lietuviškasis Styvas Irvinas. Keliaudamas po egzotines šalis nepraleidžia progos pasivaikyti vietinių roplių. “Jau vaikystėje kur tik į gamtą nuvažiuodavau, driežų, žalčių, tai gluodenų prisigaudydavau”, - šypteli jis. Neturistinius maršrutus pamėgęs Mantvydas apgailestauja, kad tradicinės kasmetinės mėnesį trunkančios kelionės šiemet jam dėl darbų teko atsisakyti. Šiuo metu jo draugai keliauja maršrutu Vietnamas, Kambodža, Tailandas, Laosas.