Jorkas (Didžioji Britanija), sausio 3 d. Didžiosios Britanijos mokslininkai atrado vadinamąsias „Džekilo ir Haido“ bakterijas, kurios galėi tapti nauja priemone kontroliuoti augalų kenkėjus be pesticidų. Jorko universiteto tyrėjai tyrė sąsajas tarp augalais mintančių vabzdžių ir bakterijų, kurios gyvena jų organizmuose, praneša „Terra Daily“ portalas.
Paaiškėjo, kad šios bakterijos daugeliui kenkėjų rūšių yra gyvybiškai svarbios: jos tiekia papildomų maisto medžiagų, be kurių kenkėjai neišgyventų. Tačiau pupiniuose amaruose (Aphis fabae) mokslininkai aptiko tokių savitų bakterijų, kad išskyrė į jas atskirą „Džekilo ir Haido“ bakterijų grupę.
Kitaip nei daugelis kitų amarų rūšių, pupiniai amarai gali maitintis įvairių augalų sultimis. Dažniausiai šių amarų vidinės bakterijos jiems nekenkia ar net padeda – tai „Džekilo“ savybės („Daktaras Džekilas ir misteris Haidas“ – Roberto L. Stivensono 1886 m. parašytas populiarus romanas. Misteris Haidas romane yra blogoji susidvejinusios dr. Džekilo asmenybės pusė). Tačiau kai amarai maitinasi tam tikrais augalais, bakterijų elgesys pasikeičia, ir pasirodo „misteris Haidas“: vabzdžiai auga ir dauginasi labai lėtai, tuo tarpu bakterijų per labai trumpą laiką smarkiai padaugėja.
Vėlesni eksperimentai parodė, kad tokį pasikeitimą lemia maistinės medžiagos augaluose, kuriuos čiulpia amarai. Profesorės Andželos Duglas teigimu, dabar yra pagrindo tiksliai išsiaiškinti, kaip amarai kontroliuoja bakterijas ir kaip priversti jas sukilti prieš savo šeimininkus. „Šie atradimai atveria jaudinančių naujų galimybių kontroliuoti amarus ir kitus kenkėjus be jokių pesticidų“, - sako profesorė.