Saugomose drėgnose atogrąžų giriose itin didele biologine įvairove pasižyminčiame La Selva miškų rezervate Kosta Rikoje drastiškai nyksta amfibijos ir ropliai. Baiminamasi, kad tokie gyviai pamažu gali visiškai išnykti, praneša guardian.co.uk. Šiame rezervate dirbantys gamtosaugininkai išnagrinėjo biologinius duomenis pradedant 1970 metais ir paaiškėjo, kad per pastaruosius 35 metus varlių, rupūžių, driežų, gyvačių ir salamandrų sumažėjo vidutiniškai net 75 procentais.
Dramatiškas amfibijų ir roplių nykimas kitose pasaulio vietose aiškinamas šių gyvūnų arealo ardymu bei grybeline liga chitridiomikoze, dėl kurios Centrinėje ir Pietų Amerikoje nugaišo daugybė šių gyvūnų. Vis dėlto mokslininkai tikėjosi, kad dauguma minėtų gyvūnų rūšių sėkmingai gyvens specialiuose rezervatuose, kur uždraustos statybos, miškų kirtimas ir žemės ūkio chemikalai. Tokie duomenys verčia manyti, kad egzistuoja kažkoks nežinomas ekologinis poveikis, lemiantis tokį spartų šių gyvūnų nykimą. Tai paragino mokslininkus imtis neatidėliotinų tyrimų kituose saugomuose atogrąžų miškuose.
Maureen Donelly iš Floridos universiteto vadovaujama mokslininkų grupė mano, kad tam įtakos turėjo klimato pokyčiai: rezervatuose oras darosi vis šiltesnis ir drėgnesnis, dėl ko stipriai sumažėjo šiuose miškuose žemę dengiantis lapų sluoksnis. Beveik visos minėtos gyvūnų rūšys vienaip ar kitaip priklauso nuo šio lapų sluoksnio: vieni jį naudoja kaip pastogę, kiti maitinasi vabzdžiais, mintančiais šiais lapais. Atliktas tyrimas rodo, kad ypač sumažėjo dviejų rūšių salamandrų – nuo 1970 iki 2005 jų kasmet mažėjo vidutiniškai 14,52 procento. Panašus likimas ištiko ir varles, priklausomai nuo rūšies jų mažėjo nuo 1,18 iki 13,49 procento per metus. Ne ką geresnė situacija ir su driežais, jų mažėjo vidutiniškai 9 proc. kasmet.