Didžiausios pasaulyje driežės dauginasi be patinų pagalbos
Didžiausi pasaulyje driežai palikuonių gali susilaukti po „nekalto prasidėjimo“, pranešė žurnalas „Nature“. Mokslininkai tvirtina žinantys du atvejus, kai Komodo drakonų patelės kiaušinius padėjo neapvaisintos sperma – toks procesas vadinamas partenogeneze.
Viena iš roplių, vardu Flora, gyvenanti Česterio zoologijos sode Didžiojoje Britanijoje, jauniklių turėtų susilaukti per Kalėdas. Tuomet turėtų prasikalti driežiukai iš aštuonių jos padėtų kiaušinių. Tyrime dalyvavęs šio zoologijos sodo kuratorius Kevinas Buley pasakojo, jog Flora padėjo kiaušinius gegužę. Jei mažyliai prasikals sėkmingai, tai bus „labai puiki nekalto prasidėjimo pabaiga“. Iš viso Flora, kuri niekuomet negyveno kartu su Komodo drakono patinu, padėjo 11 kiaušinių, tačiau trys iš jų žuvo, taip tapdami naudinga medžiaga genetiniams testams.
Tyrimai atskleidė, jog palikuonys nebuvo visiškai tikslios motinos kopijos, arba klonai, bet jų genetika remiasi motinos genais. Kita panašiu būdu šiemet jauniklių susilaukusi driežė Sungai gyvena Londono zoologijos sode. Anot mokslininkų, pastarąjį kartą kontaktų su patinu ji turėjo prieš porą metų. Genetiniai testai taip pat parodė, kad Komodo drakoniukai, kurie yra visiškai sveiki ir vystosi normaliai, pasaulį išvydo partenogenezės būdu. Sungai kartą buvo susilaukusi palikuonių ir po seksualinio kontakto su patinu, vardu Raja.
Anot Londono zoologijos sodo kuratoriaus Richardo Gibsono, anksčiau buvo aprašyta maždaug 70 stuburinių gyvūnų rūšių partenogenezė atvejų, tačiau jie nuolat buvo apibūdinami kaip itin neįprastas, galbūt net nenormalus fenomenas. Tokiu būdu yra dauginęsi gyvatės, žuvys, driežai ir netgi kalakutai. „Tačiau šiuo atveju yra dvi atskirai gyvenančios, jokių giminystės ryšių neturinčios Komodo drakono patelės, kurios palikuonių susilaukė per vienerius metus. Tai rodo, jog partenogenezė galbūt yra paplitusi kur kas labiau, nei buvo galvojama anksčiau“, - pažymėjo R. Gibsonas.
Jo teigimu, šios patelės gali daugintis tokiu būdu, nes ilgą laiką gyveno nekontaktuodamos su patinais. Tačiau partenogenezė esą gali būti paveldima. Manoma, kad driežai gali panaudoti aseksualų dauginimąsi, kuomet, pavyzdžiui, viena patelė yra išmetama į salą, kur nėra patinų. Dėl šio proceso genetinės specifikos jaunikliai visuomet būna vyriškos lyties.
Laisvėje gyvena mažiau nei 4 tūkst. Komodo drakonų, visi – trijose Indonezijos salose (Komodo, Floros ir Rincos). Suaugę patinai būna iki 3 metrų ilgio ir sveria iki 90 kg, todėl Komodo drakonai laikomi didžiausiais driežais.