Kas yra didelis, greitas ir piktas? - Theraposa blondi! Tai – vienas iš didžiausių pasaulio vorų, priklausantis Theraphosidae šeimai. Būtent dėl įspūdingo dydžio jį galima aptikti beveik visose didesnėse vorų augintojų kolekcijose. Deja, dėl sudėtingo veisimo, jie veisiami gana retai, ir dauguma parduodamų individų būna pagauti laisvėje. Šį kavos spalvos didelį vorą nėra sunku atskirti nuo kitų paukštėdų. Nors voras didelis ir įspūdingas, jis taip pat greitas, todėl jo geriau į rankas geriau neimti. Theraposa blondi – agresyvus voras, ir suerzintas gali pulti.
Kadangi voras yra agresyvus ir didelis, todėl terariume rekomenduojama laikyti vieną. Mėgsta kapstyti žemę, todėl substrato dėkite daug ir laikykite jį drėgną (bet ne šlapią). Tokios sąlygos nėra palankios voro stebėjimui, tačiau pats gyvūnas jose puikiai jaučiasi. Theraposa blondi galima stebėti medžiojantį naktį, apšvietus jį raudona lempute.
Tai tikrai vienas nuostabiausių gyvūnų bestuburių pasaulyje
Gyvenamoji vieta:Theraposa blondi gyvena Pietų Amerikos šiaurės rytuose, Suriname, Brazilijoje, Gajanoje ir Venesueloje.
Aprašymas: Šį plaukuotą giganto sunku su kuo nors supainioti. Tai palyginti didžiulis voras su plačia galvakrūtine, storomis kojomis ir dideliu pilveliu. Tai žeminio tipo sunkiasvoris voras, kasantis urvus drėgnuose Pietų Amerikos tropikų miškuose.
Iš pažiūros patelės ir patinai atrodo labai panašiai, tačiau subrendęs patinas turi ilgesnes kojas ir lieknesnį kūną. Šios rūšies paukštėdos gali išgyventi iki 10 metų amžiaus (patelės gyvena ilgiau už patinėlius).
Priežiūra ir maitinimas: Augintojai šį didelį agresyvų vorą dažnai maitina gyvais peliukais, tačiau patartina Theraposa blondi šerti kuo įvairiau, duodant jam suaugusių svirplių, žiogų, juodvabalių ir jų lervų, kartais paįvairinant meniu mažomis varlėmis. Tokia dieta labiau primena natūralią voro gyvenseną ir palaiko geresnę sveikatą.
Aplinka: Kadangi Theraposa blondi yra ypatingai didelis voras, jam reikia gana didelio terariumo. Suaugusiam vorui rekomenduojama naudoti bent 60 - 70 litrų tūrio terariumą. Labai aukštas terariumas šiam vorui nėra svarbus. Kadangi voras mėgsta rausti urvus – reikalingas storas substrato sluoksnis (geriausiai kokoso durpės), o slėptuvei tinka medžio žievė, pusė gėlių vazono, didesnis kokoso kevalas, kuriuos voras mėgsta dar papildomai užmaskuoti tinklais.
Kadangi gamtoje Theraposa blondi gyvena tropiniuose miškuose, nelaisvėje geriausia juos laikyti palaikant 70 – 90 % drėgmę, terariumą purškiant porą kartų per savaitę. Didelio diametro negilus indas su vandeniu terariume turėtų būti visada pilnas, norint palaikyti kuo pastovesnę drėgmę.
Temperatūra ir drėgmė: Šiai rūšiai optimali dienos temperatūra - 28° - 33° C, naktį gali nukristi net iki 22° - 25° C. Optimali drėgmė priklausomai nuo voro amžiaus, sezono, temperatūros turėtu nenukristi žemiau 70% ir pakilti ne daugiau 90%.
Elgesys:Theraposa blondi – labai agresyvus voras, kurį reikia laikyti vieną. Jis greitas ir nervingas, be to, išsigandęs jis gali skleisti į šnypštimą panašų garsą, trindamas kojų plaukelius. Garsas toks stiprus, kad jį galite išgirsti už 4.5 metro. Sunervinti ar išgąsdinti šie paukštėdos spardys nuo pilvelio plaukelius ir bandys įgelti. Voro jokiu būdu nederėtų imti į rankas. Plaukeliai, kuriais jie spardosi –vieni labiausiai alergizuojančių. Įkandimas gali turėti rimtų pasekmių, priklausomai nuo ilčių dydžio. Jeigu labai reikia vorą perkelti į kitą vietą (valant terariumą ar poruojant), naudokite teptuką ar kitą įrankį, bet nelieskite jo rankomis. Būkite labai atsargūs su juo!
Veisimas: Suaugę patinai yra smulkesni už pateles ir neturi tibialinių kablių. Kad poravimasis vyktų sklandžiai, patelę įdėkite į didelį terariumą su storu substrato sluoksniu. Galite patys pradėti rausti jai slėptuvę, kurią patelė užbaigs pati, giliai įsirausdama į durpes. Gera patelės slėptuvė – pirmas žingsnis į sėkmingą poravimąsi.
Suaugusį patiną atsargiai įkelkite į patelės „valdas“ po to, kai jis nupins spermos voratinklį savo terariume. Apginkite jį su kartono gabalu, jei planuojate jį poruoti dar kartą. Vorų agresyvus charakteris yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl šie vorai retai veisiami nelaisvėje.
Po poravimosi patelę maitinkite kuo įvairiau ir sočiau. Theraposa blondi padeda vidutiniškai 50 kiaušinėlių, iš kurių po 6-7 savaičių išsirita voriukai. Voriukai gyvena lizde iki pirmo nėrimosi; paskui jie paliekami savarankiškam gyvenimui.
Theraposa blondi veisiami nelaisvėje labai retai. Dažniausiai parduodami visai maži voriukai. Deja, daugelis augintojų turi po vieną individą. Sveikos patelės ir subrendę patinai suvedami gana retai. Europoje yra keletas augintojų. Reikia tikėtis, kad ateityje veisimas padažnės, ir pardavime atsiras daug sveikų mažų voriukų, kuriuos augins ir kuriais džiaugsis daug entuziastų.