Gigantiškas Afrikos šimtakojis – Archispirostreptus gigas
Gigantiškas Afrikos šimtakojis – Archispirostreptus gigas
Sinonimai: Gigantiškas Afrikos šimtakojis, Gigantiškais juodasis Afrikos šimtakojis, Archispirostreptus gigas, Giant Millipede, The African Giant Black Millipede, Tanzanian Giant Black Millipede, гигантский кивсяк, черная гигантская африканская многоножка. Būrys: Spirostreptida Šeima: Spirostreptidae Gentis: Archispirostreptus Rūšis: gigas
Archispirostreptus gigas – tai gražūs, visiškai ramūs ir neagresyvūs, drėgmę mėgstantys gigantai, kuriuos gali auginti visi nariuotakojų mylėtojai.
Ši šimtakojų rūšis išgąsdinta ar sutrikdyta gali susisukti į ratą ir laisvėje, gindamiesi nuo grobuonių tokių kaip skorpionai, driežai, varlės ar paukščiai, šimtakojai gali išleisti alergizuojantį apsauginį skysti, kuris gali būti pavojingas ir žmonėms, jei patektų į akis ar burną. Jei išgąsdintas šimtakojis apipylė jus savo apsauginiu skysčiu, tai kruopščiai nuplaukite tas vietas, kur pateko skystis.
Gigantiški juodieji Afrikos šimtakojai – vieni iš pačių didžiausių pasaulio šimtakojų. Dauguma šimtakojų, kurie būna parduodami zoo parduotuvėse gali būti apsikrėtę erkutėmis. Norėdami jomis atsikratyti ištrinkite šimtakojį vatos tamponu pamirkytu etilo spirite ar vazeline. Toks gydymo būdas nekenkia patiems šimtakojams, bet užtai sėkmingai atsikratysite erkučių.
Arealas: gyvena Vakarų Afrikos tropikuose ir subtropikuose. Tipas: antžeminis, bet mėgsta įsikasti į gruntą, kartais kasa urvus. Maistas: Laisvėje tamsiu paros metu dažniausiai maitinasi nukritusiais lapais, augalais, dumbliais, samanomis, o nelaisvėje šimtakojai noriai ėda bananus, pomidorus, melionus, salotas, obuolius, agurkus, kitas daržoves bei vaisius. Taip pat šimtakojams kaip papildą būtina duoti kalcio, kuris dažniausiai būna miltelių pavidalu ir užbarstomas ant pagrindinio maisto.
Dydis: užauga iki 19 – 28 cm.
Augimo tempas: jauni auga lėtai, bet vėliau augimo tempas greitėja. Temperatūra: rekomenduojama +23,8 – 29,4 laipsniai C.
Drėgnumas: 75-80%. Būdas: ramus, klusnus.
Terariumas: jaunus mažus šimtakojus galima laikyti erdvioje plastmasinėje dėžėje su skylutėmis ventiliacijai. O suaugusiems šimtakojams reikalingas 17 – 35 litrų talpos terariumas, jo dydis priklauso ir nuo laikomų šimtakojų kiekio. Reikalinga, kad ilgis ir plotis terariumo ar plastmasinės dėžės būtų du kartus ilgesnis už patį didžiausią šimtakojį. Dugno plotas yra daug svarbesnis už terariumo aukštį. Substratas: 7,5 – 10 cm storio būtinai visad drėgnos durpės, ar puri drėgna žemė.
Dekoracijos: terariume nėra nebūtinos jokios papildomos dekoracijos. Dauginimas: Poravimosi metu patinai pasinaudoja modifikuota pora kojų ir jų pagalba perduoda patelei spermą. Patelės dirvoje išsikasa urvą, kurio sienas iškloja mėšlu ir jame sudeda iki 2000 kiaušinių. Maždaug po trijų savaičių iš kiaušinių ima lysti jaunikliai. Jie būna baltos spalvos, turi kelis kūno segmentus ir tik tris poras kojų. Naujagimiai gan dažnai neriasi ir po kiekvieno išsinėrimo prisideda po kelis kūno segmentus ir kelias poras kojų. Augdami jie tamsėja, kol pasidaro visiškai juodi. Gyvenimo trukmė: Kai kurie šimtakojai gali gyventi iki 7 ar net 13 metų.
Įspėjimas: Visų gigantiškų šimtakojų išskiriamas skystis yra nuodingas ir patekęs į burną, akis ar ant žaizdos gali sukelti įvairių neigiamų pasekmių alergiškiems žmonėms. Šimtakojo gynybos priemonės poveikį žmonės jaučia skirtingai, būkite atsargūs, jei nenorite pavojingu ir nemaloniu būdu sužinoti, ar esate alergiškas.