Extatosoma tiaratum yra Australijos vabzdys (gyvalazdė), taip pat žinomas kaip "Macleay" šmėkla, dygliuotas lapo vabzdys arba milžiniškas duriantis lapinis vabzdys. Natūralioje gamtoje šie vabzdžiai maitinasi eukalipto lapais. Paplitę Australijos rytinėje dalyje, Naujojoje Gvinėjoje.
Paplitimas Australijoje
Dydis (be kojų): patinas 9cm, patelė 12 cm.
Maistas nelaisvėje: gervuogių, aviečių, ąžuolų lapai, eukaliptai, įvairūs erškėtiniai.
Drėgmės, temperatūros reikalavimai: porą kartų per savaitę apipurkšti terariumą. Drėgmė 50-60%, temperatūra 24-28°C.
Suaugęs patinas | Suaugusi patelė
Gynybos taktika: maskavimas, kuriame suaugę atrodo kaip sulamdyti negyvi lapai. O ką tik išsiritusios nimfos primena raudonas skruzdes. Suaugėliai nuo vėjo linguoja kaip lapai. Patelės deda didelius kiaušinius, ant žemės, o skruzdės pamaniusios jog tai augalų sėklos nuneša kiaušinius į skruzdėlyno gelmę, taip kiaušiniai apsaugojami nuo nepalankių sąlygų. Sutrikdyti suaugėliai skleidžia nemalonų kvapą. Patelės yra spygliuotos, todėl gali skaudžiai badytis paimtos į rankas, bet žalos žmogaus odai nepadaro.
Nimfa, po pirmo išsinėrimo | Nimfa po trečio išsinėrimo
Veisimas: gan sėkmingai šias gyvalazdes galima veisti nelaisvėje, kiaušiniai inkubuojasi 6 – 10 mėn. Gyvalazdės subręsta po 4 – 5 mėnesių (priklauso nuo lyties), iki brandos gyvalazdės turi išsinerti 5 kartus.
Kiaušinėlis | Kiaušinėliai
Terariumas: visa esmė ne plotyje, bet aukštyje, taigi terariumas turėtų būti aukštas.