Brachypelma smithi - Meksikos raudonkelis paukštėda
Šeima:Theraphosidae Pošeimis:Theraphosinae
Brachypelma smithi – ramus voras, kuris puikiai tinka pradedantiesiems augintojams. B. smithi dar ir vienas populiariausių namuose laikomų vorų. Vidutinio dydžio žeminis voras saugomas CITES (Convention on International Trade of Endangered Species), paminėtas II priede (reikalaujantis specialių leidimų tarptautiniam pervežimui).
Gyvenamoji vieta: Gamtoje Brachypelma smithi gyvena Meksikoje.
Jauna patelė
Aprašymas:B. smithi – kresnas voras. Jo nugara tamsiai ruda ir juoda, pilvelis ir kojos – tai pat tamsios, tačiau ant kiekvieno „kelio“ yra ryškiai oranžiniai lopiniai. Auga jis lėtai, tačiau ir gyvena labai ilgai: patelės dažnai išgyvena ilgiau nei 25 metus.
Priežiūra ir maitinimas: B. smithi agresyviai puls didelius vabzdžius, o suaugusį individą retkarčiais galite pamaloninti pelės jaunikliais. Stenkitės to nedaryti dažniau nei po vieną peliuką kas kelis mėnesius.
Aplinka: Kadangi B. smithi laisvėje rausia gilius urvus, terariume reikėtų suteikti bent kažkiek panašias sąlygas. Į 40 litrų talpos terariumą pripilkite storą sluoksnį durpių substrato (sumaišykite durpes su drėgnu smėliu santykiu 50/50). Įtaisykite vorui slėptuvę ir po ja pradėkite rausti substratą. Voras paskui pats susitvarkys taip, kaip jam patogiau. Ši rūšis gerai jaučiasi 25° to 28° C temperatūroje. Šildymui tinka kabelis ar kilimėlis. Gamtoje Brachypelma smithi dažnai šildosi slėptuvės prieigose, o kartais netgi nutempia ten savo kokonus, kad šie sušiltų.
Elgesys:Brachypelma smithi – vieni ramiausių vorų, tačiau išgąsdinti jie stojasi piestu ir kartais spardo alergizuojančius plaukelius. Trumpai pagąsdinęs užpuoliką, B. smithi kartais staigiai lekia slėptis, bet dažniausiai tiesiog nužingsniuoja tolyn. Šie paukštėdos – puikūs augintiniai.
Ėmimas ant rankų: Atsargiai imkite vorą iš viršaus taip, kad jo kojos prisiglaustų prie kūno apačios. Kitas būdas – ant ištiestos rankos jį užvaryti, kita ranka švelniai baksnojant jam pilvelį. Užvaryti galima ir su šepetuku. (Egzotika.Info administracija nerekomenduoja imti vorus ant rankų!)
Poravimas ir veisimas:B. smithi įmanoma veisti, jei vorams suteiksite reikalingas sąlygas. Patelėms reikia poros mėnesių vėsesnio periodo prieš poravimą. Kai patinas subręsta, jis nupina spermos voratinklį. Tada jį reikia įkelti į patelės terariumą. Po sėkmingo poravimosi, iš kokono išsirita apie 250 voriukų. Tą patį patiną galima suporuoti su keliomis patelėmis. Po sėkmingo susiporavimo, patinas paprastai miršta per kelias savaites.
Subrendęs patinas (shrnz foto)
B.smithi ir kai kurios kitos žeminės paukštėdų rūšys iš Šiaurės ir Centrinės Amerikos sukelia augintojams nemažai problemų, kai kalba eina apie veisimą. Kartais vorai susiporuoja, tačiau kokono patelė nepadeda. Kartais patelė padeda kiaušinėlius, susuka juos į kokoną, bet po keleto dienų arba jį suėda, arba palieka be priežiūros. Bandoma eksperimentuoti su patelėmis laikant jas vėsiai. Tikima, kad patelėms reikia kažkokios smulkmenos, kurią suradus, palengvėtų šių nuostabių vorų veisimas. Šios rūšies vorai iš pradžių auga labai lėtai, bet reguliariai ir gausiai maitinant, iš paauglių jie tampa suaugėliais daug greičiau nei kiti paukštėdos. Kai kurie „forsuojami“ augintiniai subręsta per 5 metus (patinai) ir 7 metus (patelės), kas yra daug greičiau negu nurodyta daugelyje šaltinių. Lėtas augimas (brendimas) būdingas daugeliui ilgai gyvenančių rūšių. Patelės nelaisvėje neretai gyvena ilgiau nei 25 metus.
Kur galima įsigyti: Kadangi B. smithi – vieni populiariausių nelaisvėje auginamų paukštėdų, jų nesunku gauti tie Europoje, tiek Amerikoje. Nepamirškite, kad ši vorų rūšis saugoma ir voras privalo turėti dokumentus, kai pasiekia jus.
Sveiki. Gal kas is zinovu padetu. Turiucas ir si Brachypelma boehmei voriuka pakolkas dar maziukas apie 6cm viso :-) ikeliau i terariuma pries tris dienas, temp apie 25 ir dregnumas 72 +/-. Bet nerimauju nes jis wis dar nevalgo... Toriu kirmeles tokes. Imetu nediduke tai visai nekreipe demesio... Kaip zinoti kada jis alkanas? Gal dar stresiuoja?