Visur tokia harmonija kilni!
Taip viskas jungiasi ir skamba darniai
Lyg meno stebuklingam kūriny!
Getė „Faustas“
Klastingą ir nenuspėjamą žiemą pakeitė drėgna žeme bei medžių puriena kvepiantis pavasaris. Gamtos mylėtojai bei gamtininkai pradeda savo darbą - ieško nišų, kuriuose galėtų save realizuot. Šiuo atvejų dauguma tinklapio Egzotika.Info narių dairosi naujų bei neįprastų gyvių specializuotose Lietuvos ar net užsienio parduotuvėse. Tačiau jie net nepastebi, kad šalia jų slypi tokia pat intriguojanti bei egzotiška gamta kaip kad tolimose pietų Amerikos džiunglėse, ar Viduržemio jūros gelmėse. Tačiau siūlau nenusimint gerbiami egzotikos mylėtojai, yra ir Jums būdas pažvelgti į stebuklingą bei pakerintį Lietuvos faunos pasaulį. Pasinaudodamas gamtoje susiklosčiusia padėtimi siūlyčiau panagrinėti kūdrų bei ežerų smulkiąją fauną, mat šiuo metų laiku vandens telkiniuose knibždėte knibžda įvairių vabzdžių lervų bei mikro vėžiagyvių. Tačiau tam, kad galėtumėt pažvelgt į povandeninį pasakų pasaulį Jums prireiks tam tikrų visiškai nestebuklingų įrankių (na ir kai kurių pasakų veikėjų).
Visų pirma teks susirasti povandeninio pasaulio „talpykla“. Tam puikiai tiks senas, svarbu neprakiuręs akvariumas, kurio talpa tūrėtų būti nemažesnė nei 5 litrai (dangtis nebūtinas, o štai lemputė virš akvariumo suteiktų papildomo grožio). Suradus savo „pasakų karalystės pilį“ galite pradėti ieškoti guminių batų, nes Jums teks pabraidyti po kūdrą ar kitą vandens augalais užžėlusį telkinį. Tačiau prieš išvykdami į „medžioklę“ nepamirškite su savimi pasiimti:
1. Tinklelio skirto gaudyti akvariuminėms žuvytėms (arba dar geriau pasigaminkite patys iš labai tankios medžiagos).
2. Bei poros indelių stiklo taros (jokiai būdais dangteliuose nebadykite skylių).
Taigi Jūsų kuprinė barška nuo stiklo taros, guminiai batai apsitraukę kelio dulkėm, o Jūs pats stovit prie balos nežinodamas ką daryt. Nepasimeskit. Visų pirma išsitraukite stiklainį iš kuprinės ir įbridęs į tvenkinį pasidairykite vandens augalų. Kuo puikiausiai tiks tokie žaliukai kaip kanadinė elodėja (Elodea canadensis) bei Myriophyllum genties augalai (Lietuvoje trys rūšys).
Kanadinė elodėja (Elodea canadensis) ir Myriophyllum genties augalas.
Jei turit bėdų su botanika ir sunkiai gaunasi nustatyt, kurie augalai yra elodėjos, o kurie plunksnalapiai, tada tiesiog pasiieškokite panašių į autoriaus nurodytus. (Svarbu, kad neprisirinktumėte nendrių). Taigi prisirinkę rekomenduotų ar Jums patikusių augalų (augalus atsargiai išimate su šaknim), juos dedate į vieną iš stiklainių su vandeniu ir užsukate (augalų kiekis priklauso nuo Jūsų pasirinkto akvariumo dydžio - dažniausiai 5 litrų akvariumui kuo puikiausiai užtenka 4 elodėjų, kurių dydis siekia 5 - 8 cm į aukštį).
Reikalinga flora jau surinkta atėjo laikas Jūsų pasaulėlio gyventojams. Imame tinklelį ir trys arba keturis kartus panardiname jį į vandenį (toje vietoje kur gausu augalų). Kiekvieną kartą ištraukus įrankį jį praskalaujame stiklainyje, kuriame pripilta vandens. Atlikus šią procedūrą stiklainyje tūrėtų matytis daug smulkių organizmų – tai mikro vėžiagyviai. Vėžiagyvių įvairovę stiklainyje greičiausiai sudaro:
1. Paprastosios dafnijos (Daphnia pulex)
Šie vėžiagyviai siekia vos 3mm. Jos turi mikroskopines kojas ir dideles šakotas antenas kurių dėka gali plaukti. Dafnijos minta bakterijomis ir gali gyventi pakankamai užterštuose vandenyse. Esant aukštai temperatūrai (20-21C+ vandeny) dafnijos dauginasi labai greitai.
2. Artemijos (Artemija salina)
Stambesni nei dafnijos vėžiagyviai, siekia net 1,5 cm dydį. Jei vandens telkinys, kuriame „medžiojate“ yra išdžiūstantis, didelė tikimybė ten rasti šių vėžiagyvių.
3. Ežerinė šoniplauka (Gammarus lacustris)
Vėžiagyviai siekiantys net 2,5cm. Neapsigaukite! Tai ne krevetės, o vėžiagyviai turintys septynias poras kojų (!). Šoniplaukos minta pūvančiais augalais bei kritusiai smulkiais bestuburiais. Maistą jos aptinka labai jautrių antenų dėka.
4. Ciklopai (Cyclops strenus)
Ne, šitie rudi rutuliukai tai ne akys (kitaip jis nebūtų ciklopu), tai jo sėklidės. Ciklopai smarkiai paplitę gėluose vandens telkiniuose minta dumbliais, bakterijomis, smulkiais pirmuonimis, net žuvų mailiumi. Nesunkiai atskiriamas nuo kitų mikro vėžiagyvių pagal minėtą bruožą.
5. Vandens asiliukas (Assellus aquaticus)
Minta augalinių maistu. Siekia vos 10 - 15 mm. Ypač dažni.
Likusį gėrį stiklainyje galime įvardinti kaip planktoną.